Mikrobiologie

Alimentární infekce

Autor: Pavel Dřevínek

Úvod do klinické mikrobiologie s ohledem na hlavní původce gastrointestinálních infekcí. Výčet střevních patogenů, charakteristika a základní symptomatika jimi vyvolaných onemocnění včetně enterotoxikóz. Zopakování odběru materiálu pro mikrobiální diagnostiku alimentárních infekcí.

Parazitologie II. Helmintární infekce

Autor: Libuše Kolářová

Parazitologická přednáška prof. RNDr. L. Kolářové, DrSc přehledně pojednává o helmintárních infekcích, jejich původcích, výskytu, diagnostice, vývoji, příznacích a fázích infekcí. Je doplněna zajímavými fotografiemi a obrázky (tasemnice, motolice, schistosomózy, hlístice a další.).

Parazitologie I. Původci protozoárních onemocnění.

Autor: Libuše Kolářová

Přednáška prof. RNDr. L. Kolářové, DrSc. Parazitologie I. Původci protozoárních onemocnění přehledně znázorňuje původce protozoárních infekcí, jejich průkaz a výskyt, diagnostiku a terapii. Přehledně pojednává o jednotlivých infekcích alimentárních, perkutánních, sexualně přenosných a oportunních protozoálních infekcích. 

Mikrobiologické metody v diagnostice a epidemiologii invazivních meningokokových onemocnění

Autor: Pavla Křížová

Přednáška dr. Pavly Křížové, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ a Národní referenční laboratoře pro meningokoky, shrnuje současné poznatky o meningokokových invazivních infekcích. Vysvětluje systém označování meningokoků na základě jejich antigenních struktur a využití molekulárních metod v bližší charakterizaci patogena. Předkládá vývoj epidemiologické situace v ČR i její aktuální stav.

Vyšetřovací metody ve virologii

Autor: Eva Žampachová

 V přednášce jsou shrnuty a zhodnoceny vyšetřovací metody ve virologii (v některých aspektech mají přesah i do bakteriologie nebo parazitologie). Je rozebrán přínos jednotlivých metod, možnost případně vhodnost použití, jejich citlivost a specificita. Je vysvětlen rozdíl mezi průkazy agens jako je mikroskopie, kultivace, přímý průkaz antigenu, průkaz nukleové kyseliny metodami typu PCR a mezi průkazem protilátek, který neprokazuje přímo agens, ale reakci imunitního systému na infekci. Je vysvětlen význam interpretace výsledků, základy volby vyšetření ze strany klinika a význam spolupráce mezi klinickým lékařem a laboratoří. Jsou zmíněny i zásady správného odběru, uchovávání a transportu vzorku vzzhledem k jednotlivým metodám.

Biologický význam bakteriálních struktur

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled  a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klinická mikrobiologie - běžná flóra, infekce krevního řečiště

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Interakce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klinická mikrobiologie - biofilm

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Bakteriální genetika

Autor: Pavel Dřevínek

Úvod do bakteriální genetiky předkládá a vysvětluje základní pojmy, seznamuje se strukturou bakteriálního genomu a s jeho evolucí. Bakteriální genom je významně ovlivňován aktivitou mobilních genetických elementů. Z pohledu lékařské mikrobiologie je významná možnost horizontálního přenosu genů kódujících faktory virulence a rezistenci k antibiotikům.

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel

Autor: Jana Zavadilová

Přednáška podává stručnou charakteristiku onemocnění, informuje o počtech hlášených případů od r. 1979 do r. 2011, o laboratorních metodách, které se používají pro diagnostiku pertuse/parapertuse; podává podrobné informace o odběru a transportu materiálu na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse.