Klinická mikrobiologie - biofilm

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

ppt Klinická mikrobiologie - biofilm Stáhnout - Klinická mikrobiologie - biofilmOtevřít v novém okně - Klinická mikrobiologie - biofilm 19.3.2013 1.1 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: patogen, povrchové struktury, biofilm, toxin, neurotoxin, superantigen, endotoxin, sepse, obranné systémy

autor: Pavel Čermák | pracoviště: Ústav lékařské mikrobiologie | publikováno: 19.3.2013 | poslední úpravy: 19.3.2013
citace: Čermák Pavel: Klinická mikrobiologie - biofilm. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 19.3.2013, poslední aktualizace 19.3.2013 [cit. 2019-06-18] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=2008>.