Vyšetřovací metody ve virologii

V přednášce jsou shrnuty a zhodnoceny vyšetřovací metody ve virologii (v některých aspektech mají přesah i do bakteriologie nebo parazitologie). Je rozebrán přínos jednotlivých metod, možnost případně vhodnost použití, jejich citlivost a specificita. Je vysvětlen rozdíl mezi průkazy agens jako je mikroskopie, kultivace, přímý průkaz antigenu, průkaz nukleové kyseliny metodami typu PCR a mezi průkazem protilátek, který neprokazuje přímo agens, ale reakci imunitního systému na infekci. Je vysvětlen význam interpretace výsledků, základy volby vyšetření ze strany klinika a význam spolupráce mezi klinickým lékařem a laboratoří. Jsou zmíněny i zásady správného odběru, uchovávání a transportu vzorku vzzhledem k jednotlivým metodám.

Klíčová slova: mikroskopické a kultivační metody, antigen, nukleová kyselina, průkaz protilátek, PCR, mykoplasmata, chlamydie

autor: Eva Žampachová | pracoviště: Ústav lékařské mikrobiologie | publikováno: 4.4.2013 | poslední úpravy: 4.4.2013
citace: Žampachová Eva: Vyšetřovací metody ve virologii. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 4.4.2013, poslední aktualizace 4.4.2013 [cit. 2019-11-17] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=2011>.