Biologický význam bakteriálních struktur

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled  a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klíčová slova: patogen, povrchové struktury, biofilm, toxin, neurotoxin, superantigen, endotoxin, sepse, obranné systémy

autor: Pavel Čermák | pracoviště: Ústav lékařské mikrobiologie | publikováno: 19.3.2013 | poslední úpravy: 19.3.2013
citace: Čermák Pavel: Biologický význam bakteriálních struktur. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 19.3.2013, poslední aktualizace 19.3.2013 [cit. 2019-11-17] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=2007>.