Materiály k přednáškám a cvičením

Biologický význam bakteriálních struktur

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled  a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klinická mikrobiologie - běžná flóra, infekce krevního řečiště

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Interakce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klinická mikrobiologie - biofilm

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Onemocnění slinných žláz

Autor: Milan Hubáček

anotační obrázek

Podklady pro výuku Stomatologie - Onemocnění slinných žláz
Magisterský studijní program všeobecné lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze
4. ročník

 ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­  ­  ­  ­  ­  ­  ­

KLINICKÉ VYŠETŘENÍ PLICNÍCH FUNKCÍ

Autor: Lucie Pešicová

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2.LF UK
V Úvalu 84, Praha 5
Výukový materiál: pro studenty k předmětu Rehabilitace
Téma:Klinické vyšetření plicních funkcí
Autor: MUDr. Lucie Pešicová
 

Funkční vyšetření plic slouží k odhalení, případně hodnocení
míry, poruchy funkce respiračního systému.

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel

Autor: Jana Zavadilová

Přednáška podává stručnou charakteristiku onemocnění, informuje o počtech hlášených případů od r. 1979 do r. 2011, o laboratorních metodách, které se používají pro diagnostiku pertuse/parapertuse; podává podrobné informace o odběru a transportu materiálu na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse. 

Streptokoky a enterokoky

Autor: Otakar Nyč

V přednášce prim. MUDr. O. Nyče "Streptokoky a enterokoky" se seznámíme s medicínsky významnými zástupci streptokoků a enterokoků. Dále je tu uvedena laboratorní diagnostika a klinický význam Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus agalactiae a Enterococcus sp. a rezistence k antibiotikům a možnosti antibiotické léčby streptokokových infekcí.

Herpesviry a neurotropní infekce

Autor: Petr Hubáček

Přednáška se věnuje výskytu a etiopatogenezi, výskytu a klinickým příznakům herpesvirových onemocnění s kazuistikami dokumentujícími problémy spojené s virovými onemocněními. Upozorňuje na nutnost přítomnosti lymfocytů v organismu hostitele nutnému pro kontrolu virové infekce, zároveň poukazuje na rozšiřující se možnosti cíleného terapeutického přístupu. V závěrečné části se pak věnuje diagnostickému postupu u virových infekcí CNS.

VÝVOJ DÍTĚTE VE TŘETÍM A ČTVRTÉM TRIMENONU

Autor: Marcela Šafářová

Ontogeneze dítěte ve druhém a třetím trimenonu. Vývojové milníky tohoto období. Globální modely – opora o extendované horní končetiny v 6.měsíci, šikmý sed- 7,5 měsíc, lezení 8-10 měsíc, vertikalizace. Vývoj jemné motoriky v tomto období. Zkřížený model kvadrupedální lokomoce, frontální chůze, stoj, nezávislá chůze v prostoru.

Stafylokoky

Autor: Petr Petráš

Zástupci rodu Staphylococcus, především druh Staphylococcus aureus, patří k nejúspěšnějším lidským patogenům. Vyvolávají obrovské spektrum onemocnění, od drobných kožních zánětů, přes závažné infekce vnitřních orgánů až po sepse. Jsou i příčinou nejtypičtější alimentární intoxikace, stafylokokové enterotoxikózy. Je to dáno řadou faktorů virulence, jako jsou toxiny a enzymy. V NRL pro stafylokoky SZÚ-CEM se zabýváme laboratorní diagnostikou těchto onemocnění.