Stafylokoky

Zástupci rodu Staphylococcus, především druh Staphylococcus aureus, patří k nejúspěšnějším lidským patogenům. Vyvolávají obrovské spektrum onemocnění, od drobných kožních zánětů, přes závažné infekce vnitřních orgánů až po sepse. Jsou i příčinou nejtypičtější alimentární intoxikace, stafylokokové enterotoxikózy. Je to dáno řadou faktorů virulence, jako jsou toxiny a enzymy. V NRL pro stafylokoky SZÚ-CEM se zabýváme laboratorní diagnostikou těchto onemocnění.

pdf Stafylokoky Stáhnout - StafylokokyOtevřít v novém okně - Stafylokoky 23.11.2012 3.37 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: stafylokoky, S. aureus, laboratorní diagnostika, NRL pro stafylokoky

autor: Petr Petráš | pracoviště: Ústav lékařské mikrobiologie | publikováno: 23.11.2012 | poslední úpravy: 26.11.2012
citace: Petráš Petr: Stafylokoky. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 23.11.2012, poslední aktualizace 26.11.2012 [cit. 2019-08-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=1982>.