Herpesviry a neurotropní infekce

Přednáška se věnuje výskytu a etiopatogenezi, výskytu a klinickým příznakům herpesvirových onemocnění s kazuistikami dokumentujícími problémy spojené s virovými onemocněními. Upozorňuje na nutnost přítomnosti lymfocytů v organismu hostitele nutnému pro kontrolu virové infekce, zároveň poukazuje na rozšiřující se možnosti cíleného terapeutického přístupu. V závěrečné části se pak věnuje diagnostickému postupu u virových infekcí CNS.

Klíčová slova: herpesvirus, herpes simplex, lidský cytomegalovirus, virus Epstein-Barrové, šestý lidský herpesvirus, encefalitida

autor: Petr Hubáček | pracoviště: Ústav lékařské mikrobiologie | publikováno: 29.12.2012 | poslední úpravy: 29.12.2012
citace: Hubáček Petr: Herpesviry a neurotropní infekce. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 29.12.2012, poslední aktualizace 29.12.2012 [cit. 2019-04-20] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=1989>.