Materiály k přednáškám a cvičením

Streptokoky a enterokoky

Autor: Otakar Nyč

V přednášce prim. MUDr. O. Nyče "Streptokoky a enterokoky" se seznámíme s medicínsky významnými zástupci streptokoků a enterokoků. Dále je tu uvedena laboratorní diagnostika a klinický význam Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus agalactiae a Enterococcus sp. a rezistence k antibiotikům a možnosti antibiotické léčby streptokokových infekcí.

Herpesviry a neurotropní infekce

Autor: Petr Hubáček

Přednáška se věnuje výskytu a etiopatogenezi, výskytu a klinickým příznakům herpesvirových onemocnění s kazuistikami dokumentujícími problémy spojené s virovými onemocněními. Upozorňuje na nutnost přítomnosti lymfocytů v organismu hostitele nutnému pro kontrolu virové infekce, zároveň poukazuje na rozšiřující se možnosti cíleného terapeutického přístupu. V závěrečné části se pak věnuje diagnostickému postupu u virových infekcí CNS.

VÝVOJ DÍTĚTE VE TŘETÍM A ČTVRTÉM TRIMENONU

Autor: Marcela Šafářová

Ontogeneze dítěte ve druhém a třetím trimenonu. Vývojové milníky tohoto období. Globální modely – opora o extendované horní končetiny v 6.měsíci, šikmý sed- 7,5 měsíc, lezení 8-10 měsíc, vertikalizace. Vývoj jemné motoriky v tomto období. Zkřížený model kvadrupedální lokomoce, frontální chůze, stoj, nezávislá chůze v prostoru.

Problematika týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte

Autor: Petr Kašpar

Syndrom CAN, formy syndromu, oznamovací povinnost, diagnoza, léčba a prevence syndromu CAN. Nejčastější rizika vedoucí ke vzniku týrání, zanedbávání a zneužívání dítěte. Povinnosti zdravotnických pracovníků i laiků při podezření na syndrom CAN. Způsoby a možnosti řešení . Prevence.­Nové formy zanedbávání, týrání a zneužívání vzniklé v souvislosti s rozvojem informačních technologií. ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­  ­  ­  ­  ­  ­  ­

Úloha výživy v léčbě a prevenci diabetu

Autor: Petr Kašpar

Diabetes mellitus,charakteristika onemocnění. Základní rozdělení jednotlivých typů, jejich charakteristika. Základní principy léčby - dieta, perorální antidiabetika - jejich druhy a princip působení, insulin, tělesná aktivita. Základní principy diabetické diety, zastoupení jednotlivých živin ve stravě diabetika. Úloha vlákniny v diabetické dietě. Glykemický index. Příklady diabetických diet podle obsahu sacharidů.

 

 

Programy a organizace zaměřené na podporu zdraví

Autor: Petr Kašpar

Seznámení se základními programy WHO, Národní program podpory zdraví, jeho jednotlivé kapitoly.Jednotlivé kapitoly programu Zdraví 21 - výběr informací, které se týkají populace v České republice, nová koncepce Zdraví 2020. Mezinárodní hnutí červeného kříže, historie, současnost, hlavní úkoly v České republice a na mezinárodní úrovni, Unicef - historie, hlavní úkoly v ČR a na mezinárodní úrovni.

 

 

Stafylokoky

Autor: Petr Petráš

Zástupci rodu Staphylococcus, především druh Staphylococcus aureus, patří k nejúspěšnějším lidským patogenům. Vyvolávají obrovské spektrum onemocnění, od drobných kožních zánětů, přes závažné infekce vnitřních orgánů až po sepse. Jsou i příčinou nejtypičtější alimentární intoxikace, stafylokokové enterotoxikózy. Je to dáno řadou faktorů virulence, jako jsou toxiny a enzymy. V NRL pro stafylokoky SZÚ-CEM se zabýváme laboratorní diagnostikou těchto onemocnění.

Sociální pediatrie

Autor: Petr Kašpar

Náplň oboru, základní okruhy problematiky sociální pediatrie, historický vývoj vztahu společnosti k dítěti.Vývoj oboru jako nedílné součásti všeobecné pediatrie.Sociálně pediatrické problémy v jednotlivých obdobích vývoje dítěte. Poruchy rodiny, poruchy rodičovství.Současné sociálně pediatrické problémy : babyboxy, nové formy pěstounské péče.

EMBRYOLOGIE

Autor: Marcela Šafářová

Přednáška pro 1.NMgr

Fylogeneze
•Fylogeneze nebo také fylogenetický vývoj je vývoj druhů organismů v historickém sledu ve smyslu evoluční teorie.
•Podle toho, jak se ubírala fylogeneze, se dnes tvoří stromy příbuznosti druhů.
•Věda zkoumající fylogenezi se nazývá fylogenetika.
•Grafickým znázorněním vzájemných vztahů mezi skupinami organismů jsou fylogenetické stromy.

Ontogeneze
•Vývoj jedince
•(též ontogeneze - řec. ον, on = jedinec a γέννηση, jénnissi = původ anebo morfogeneze - řec. μορφογενετική = původ tvaru)
•popisuje původ a vývoj jedince (organizmu) od oplodnění vajíčka po jeho dospělou formu.
•Ontogeneze spolu s fylogenezí náleží do evoluční biologie.

•Teorie, že ontogeneze rekapituluje fylogenezi, to znamená, že vývoj jedince přesně zrcadlí vývoj druhu, je dnes již překonaná.
•Faktem však stále zůstává, že mezi ontogenezí a fylogenezí existují vzájemné vztahy, které vysvětluje evoluční teorie.
•Ontogeneze je proces, kterým prochází jedinec od splynutí pohlavních buněk až po dospělost. U jednotlivých druhů živých organizmů je tento proces velmi rozdílný.

Péče o děti s postižením v současné době

Autor: Martina Kašparová

Děti s postižením, možnosti péče o děti s postižením, současná legislativa, integrace dětí s handicapem. Rozdělení typu postižení. Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví WHO. Význam , definice a praktické použití v současné době. Přístup k pacientům s různými typy handicapu, sociální péče a pomoc, zdravotní péče, výchovná a pedagogická péče o pacienty s handicapem. Nová současná terminologie, nové současné přístupy k handicapovaným dětem.