2014 Náhradní rodinná a ústavní péče o děti
Prezentace seznamující s problematikou náhradní rodinné a ústavní péče o děti dle současné platné legislativy, platné od 1.1.2014 dle nového občanského zakoníku. Formy náhradní péče : osvojení, pěstounská péče, poručnictví. Podmínky umístění dítěte do náhradní rodiny. Právní podklady osvojení, souhlas s osvojením, právně volné dítě. Pěstounská péče přechodná, na dobu určitou či neurčitou. Profesionální pěstounská péče. Práva a povinnostoi osob vykonávajících pěstounskou péči. Poručnictví - význam, způsob výkonu poručniství, práva a povinnosti poručníka. Mezinárodní adopce.
Soustava zdravotnických zařízení
Přehled zdravotnických zařízení, která jsou zdravotní pojišťovny povinny nasmlouvat pojištěncům, podmínky smluv s pojišťovnami, organizace soustavy zdravotnických zařízení a poskytování péče v nich. Aktualizace odpovídající poslední novele Zákona o veřejném zdravotním pojištění z roku 2011, resp. 2012.Aktualizace dle posledních legislativních změn v roce 2013.
Problematika týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte
Syndrom CAN, formy syndromu, oznamovací povinnost, diagnoza, léčba a prevence syndromu CAN. Nejčastější rizika vedoucí ke vzniku týrání, zanedbávání a zneužívání dítěte. Povinnosti zdravotnických pracovníků i laiků při podezření na syndrom CAN. Způsoby a možnosti řešení . Prevence.Nové formy zanedbávání, týrání a zneužívání vzniklé v souvislosti s rozvojem informačních technologií.
Úloha výživy v léčbě a prevenci diabetu
Diabetes mellitus,charakteristika onemocnění. Základní rozdělení jednotlivých typů, jejich charakteristika. Základní principy léčby - dieta, perorální antidiabetika - jejich druhy a princip působení, insulin, tělesná aktivita. Základní principy diabetické diety, zastoupení jednotlivých živin ve stravě diabetika. Úloha vlákniny v diabetické dietě. Glykemický index. Příklady diabetických diet podle obsahu sacharidů.
Programy a organizace zaměřené na podporu zdraví
Seznámení se základními programy WHO, Národní program podpory zdraví, jeho jednotlivé kapitoly.Jednotlivé kapitoly programu Zdraví 21 - výběr informací, které se týkají populace v České republice, nová koncepce Zdraví 2020. Mezinárodní hnutí červeného kříže, historie, současnost, hlavní úkoly v České republice a na mezinárodní úrovni, Unicef - historie, hlavní úkoly v ČR a na mezinárodní úrovni.
Sociální pediatrie
Náplň oboru, základní okruhy problematiky sociální pediatrie, historický vývoj vztahu společnosti k dítěti.Vývoj oboru jako nedílné součásti všeobecné pediatrie.Sociálně pediatrické problémy v jednotlivých obdobích vývoje dítěte. Poruchy rodiny, poruchy rodičovství.Současné sociálně pediatrické problémy : babyboxy, nové formy pěstounské péče.
Úvod do sociální pediatrie
Seznámení se s vývojem pediatrie jako základního oboru, vznik a vývoj sociální pediatrie jako součásti klinické pediatrie, hlavní témata sociálně - pediatrické problematiky. Základní potřeby dítěte, poruchy rodiny, rodičovství. Vývoj vztahu společnosti k dítěti.Historický vývoj pediatrie a seznámení se se směry, které vývoj pediatrie ovlivnily, vliv preventivních oborů na vývoj pediatrie a vznik sociální pediatrie.
Sociální pediatrie
náplň oboru, základní okruhy problematiky sociální pediatrie, historický vývoj vztahu společnosti k dítěti
Biopsychosociální potřeby dítěte (Zdravotně - sociální charakteristika populace dětského věku)
Dítě ve zdraví a nemoci, potřeby a práva dítěte, Úmluva o právech dítěte, práva hospitalizovaného dítěte. Základní principy přístupu zdravotníka k dětskému pacientovi.
Psychosociální vývoj dítěte
Základní údaje o psychosociálním vývoji dítěte především v raném dětském věku.