Akutní hypoxická plicní vazokonstrikce

Plíce zásobují prostřednictvím krve kyslíkem všechny ostatní orgány. Proto mají z hlediska krevního oběhu jedinečné postavení. Zatímco každý ze systémových orgánů přijímá větší nebo menší část srdečního výdeje, plícemi protéká srdeční výdej celý. Odlišný je i způsob regulace. Ve velkém oběhu se průtok krve dělí mezi jednotlivé orgány vazomotorikou řízenou vegetativním nervovým systémem. V plicním oběhu není meziorgánová distribuce krve možná. V zájmu optimálního okysličení krve je však nezbytné perfundovat přednostně dobře ventilované alveoly a omezit průtok tam, kde je ventilace nedokonalá. Hlavním způsobem regulace plicního oběhu je proto vazokonstrikce, která není vyvolaná nervovým systémem, nýbrž lokálním působením hypoxie. Tato hypoxická plicní vazokonstrikce (HPV) je jednou z hlavních vlastností odlišujících plicní cévy od cév systémových. Ty totiž odpovídají na hypoxii vazodilatací.

Akutní hypoxická plicní vazokonstrikce 5.10.2009 kdokoli Creative Commons License

Hodnocení