Otorinolaryngologie

Poleptání jícnu

Autor: Jaroslav Sýba

Formou prezentace je definováno poleptání jícnu, patogeneze + prevence poleptání jícnu,látky které mohou poleptat včetně baterií, klasifikace poleptání, co se děje při poleptání, co podniknout v rámci první pomoci, jaká následuje péče v nemocnici - diagnostické postupy a akutní terapie
léčba dlouhodobých následků (komplikací).
 

Rhinosinusitis

Autor: Hana Fišerová

Tato prezentace podává ucelený pohled na problematiku akutní i chronické rhinosinusitidy - etiopatogenezu, diferenciální diagnostiku, symptomatologii, komplikace, terapii. Probírá anatomické souvislosti dutiny nosní, paranasálních sinů k okolí. Kromě konzervativní terapie se zaměřuje na principy koncepce funkční endonasální chirurgie – FESS – indikace a rizika.

Histiocytósa z Langerhansových buněk (dříve označována jako Histiocytósa X)

Autor: Rami Katra

Tato prezentace velmi důkladně pojednává o langerhansově histiocytóze X. Je objasněn pojem dentritické buňky a její vývojové linie. Také je přehledně uvedena nová klasifikace. V další části prezentace je probrána klinická manifestace, zdůrazněna jsou hlavně kostní a kožní projevy. Diagnostika histiocytózy X a stanovení rozsahu onemocnění je také součástí. V neposlední řadě je rozebrána problematika diferenciální diagnostiky a terapie. ORL projevy histiocytózy jsou zmíněny také. 

První příznak : EPISTAXE

Autor: Rami Katra

Kazuistické sdělení o vzácné klinické jednotce nazývané IPT – idiopatická trombocytopenická purpura. Prezentace je vedena formou postupnou, jsou zde i okamžiky, kdy musí posluchači patřičně reagovat zvláště v diferenciálně diagnostickém myšlení. Prezentace je doplněna o autentické snímky.

Funkce horních dýchacích cest

Autor: Rami Katra

Obsáhlá prezentace obsahující informace o anatomii, fyziologii i funkci nosu. Zdůrazňuje zajímavé a důležité anatomické souvislosti, vlastní kostní struktury i nervově cévní zásobení. Větší důraz je kladen na laterální stěnu nosní, jednotlivé nosní průchody a vyústění vedlejších nosních dutin. Poté  je zmíněna rozdílnost cévního zásobení z povodí arteria carotis externa i interna. Důležitá anatomická žilní souvislost a možnost šíření zánětu intrakraniálně spojkou vena angularis, s čím souvisí vznik trombosy sinus cavernosus. Další část je věnována epistaxi, provedení přední i zadní tamponády. Obrázková dokumentace přehledně demonstruje techniku provedení. Jako bonus jsou uvedeny svaly hrtanu a jejich nervové zásobení.

Chronická tonzilitis u dětí jako indikace k tonzilektomii

Autor: Rami Katra, Petra Dytrych

Tato prezentace jasně definuje pojem chronická tonsilitis.  Zachycuje symptomatologii chronické tonsillitidy. Popisuje etiologii,  hodnotí  konzervativní a chirurgický přístup. Současně zdůrazňuje indikační kritéria tonsilektomie. Nezabývá se technikou provedení vlastního výkonu.  Respektuje kontraindikace operačního výkonu.

Akutní a chronické záněty v oblasti Waldayerova okruhu

Autor: Jaroslav Sýba

Detailně probírá Waldayerův  lymfatický okruh tvořený    Gerlachovou mandlí, nosohltanovou mandlí, laterálními krční mi pruhy, patrovou  mandlí, jazykovou mandlí, mízní tkání hrtanu. Podrobně pak jednotlivé struktury, jejich význam v imunitním sytému. Zaměřuje se na anatomické, patologicko - anatomické, mikrobiologické a patogenetické dělení angín, místní a celkové komplikace angín včetně tonsilektomií.

Vrozená hluchota podle G. Van Camp (BE) transfer materiálu z celosvětového ORL sjezdu 2006

Autor: Zdeněk Kabelka

Formou prezentace řešena velice aktuální problematika vrozené hluchoty podle G.Van Campa čerpající z materiálů celosvětového sjezdu ORL v roce 2006. Do detailu jsou probírány počty genů nesyndromového postižení sluchu, geny potřebné pro morfogenezi cilií vláskových buněk, genetická diagnóza sluchového poškození , genetická heterogenita, množství genů pro analýzu, fenotypická korelace genotypu Cx26.

Vyšetření sluchu

Autor: Daniel Groh

zahrnuje základní terminologii, základní vyšetřovací metody sluchu -sluchová zkouška, ladičkové zkoušky, tónová audiometrie, slovní audiometrie, tympanometrie, vyšetření pomocí otoakustických emisí, vyšetření sluchových evokovaných potenciálů. Popisuje poruchy sluchu podle etiopatogeneze.

 

Funkce vestibulárního ústrojí

Autor: Jaroslav Fajstavr

anotační obrázek

Přehled základů funkce vestibulárního ústrojí

Prof. MUDr. Jaroslav Fajstavr, DrSc. Klinika ušní, nosní a krční UK, 2. lékařská fakulta