Virostatika a antituberkulotika
Přednáška prim. MUDr. Otakara Nyče, Ph.D. "Virostatika a antituberkulotika" poskytuje přehled hlavních skupin antiinfektiv, mechanismus a spektrum účinku, hlavní indikace, pozice v současné léčbě infekčních nemocí, výskyt nežádoucích účinků a další rizika spojená s jejich používáním.
Očkování
Prezentace se primárně zabývá mikrobiologickými aspekty očkování: jaký typ očkovací látky (živá, inaktivovaná, subjednotková, toxoid) je užíván pro jaké agens (bakteriální, virové) a proti čemu je cílena. V přehledu je též uveden aktuální očkovací kalendář a možnosti dalšího nepovinného očkování proti infekčním chorobám vyskytujícím se v ČR i v zahraničí.
Antibiotika - principy používání, charakteristika základních skupin
Přednáška prim. MUDr. Otakara Nyče, Ph.D. "Antibiotika - principy používání, charakteristika základních skupin" poskytuje přehled hlavních skupin antiinfektiv, mechanismus a spektrum účinku, hlavní indikace, pozice v současné léčbě infekčních nemocí, výskyt nežádoucích účinků a další rizika spojená s jejich používáním.
Klinická mikrobiologie močových infekcí
Přednáška prim. MUDr. Otakara Nyče, Ph.D. "Klinická mikrobiologie močových infekcí" poskytuje přehled hlavních původců močových infekcí a infekcí sexuálně přenosných, jejich současný význam. Ukazuje principy laboratorní diagnostiky, patogeneze a antimikrobní terapie.
Antimykotika
Přednáška prim. MUDr. Otakara Nyče, Ph.D. "Antimykotika" poskytuje přehled hlavních skupin antiinfektiv, mechanismus a spektrum účinku, hlavní indikace, pozice v současné léčbě infekčních nemocí, výskyt nežádoucích účinků a další rizika spojená s jejich používáním.
STD (Sexually transmitted diseases)
Přednáška prim. MUDr. Otakara Nyče, Ph.D. "STD" (Sexually transmitted diseases) poskytuje přehled hlavních původců močových infekcí a infekcí sexuálně přenosných, jejich současný význam. Ukazuje principy laboratorní diagnostiky, patogeneze a antimikrobní terapie.
Respirační infekce
Přednáška prim. MUDr. Otakara Nyče, Ph.D. "Respirační infekce" poskytuje přehled a významnost nejčastějších původců infekcí horních a dolních dýchacích cest.
Seznamuje s principy laboratorní diagnostiky těchto infekcí, ukazuje hodnocení významnosti rezistence k antibiotikům u nejvýznamnějších bakteriálních původců a strategii antibiotické léčby.
Neuroinfekce
Přednáška prim. MUDr. Jiřiny Hobstové, CSc. pojednává o neuroinfekčních onemocněních, jejich výskytu, původcích, diagnostice, léčbě, následcích, prevenci a profylaxi. Podrobněji se zabývá hnisavými a aseptickými meningitidami a encefalitidami, lymeskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou a dalšími neuroinfekčními nemocemi.
Infekce spojené se zdravotní péčí
V úvodní části přednášky je přehledně představena problematika infekcí spojených se zdravotní péčí, jsou vysvětleny základní pojmy a definice. V přednášce jsou dále charakterizovány hlavní skupiny infekcí spojených se zdravotní péčí se zvláštním zřetelem na infekce krevního řečiště, infekce v místě chirurgického výkonu, infekce vyvolané specifickými původci a multirezistentními mikroorganismy. Jsou vysvětleny základní principy surveillance, prevence a kontroly těchto infekcí, včetně hodnocení jejich důsledků ve vztahu k morbiditě, mortalitě, nákladům na zdravotní péči i prodloužení hospitalizace.
Chřipka a respirační infekce.
Virologická přednáška MUDr. Žampachové pojednává o virech způsobujících chřipku, klinickém průběhu, diagnostice a léčbě chřipky včetně rizika pandemie chřipky. Dále o běžně diagnostikovaných respiračních infekcích (adenovirus, RS virus, parainfluenza 1-3), chlamydiích a mykoplazmatech a exantémových infekcích.