Lékařská mikrobiologie II [D0105038]

Alimentární infekce

Autor: Pavel Dřevínek

Úvod do klinické mikrobiologie s ohledem na hlavní původce gastrointestinálních infekcí. Výčet střevních patogenů, charakteristika a základní symptomatika jimi vyvolaných onemocnění včetně enterotoxikóz. Zopakování odběru materiálu pro mikrobiální diagnostiku alimentárních infekcí.

Parazitologie II. Helmintární infekce

Autor: Libuše Kolářová

Parazitologická přednáška prof. RNDr. L. Kolářové, DrSc přehledně pojednává o helmintárních infekcích, jejich původcích, výskytu, diagnostice, vývoji, příznacích a fázích infekcí. Je doplněna zajímavými fotografiemi a obrázky (tasemnice, motolice, schistosomózy, hlístice a další.).

Parazitologie I. Původci protozoárních onemocnění.

Autor: Libuše Kolářová

Přednáška prof. RNDr. L. Kolářové, DrSc. Parazitologie I. Původci protozoárních onemocnění přehledně znázorňuje původce protozoárních infekcí, jejich průkaz a výskyt, diagnostiku a terapii. Přehledně pojednává o jednotlivých infekcích alimentárních, perkutánních, sexualně přenosných a oportunních protozoálních infekcích. 

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel

Autor: Jana Zavadilová

Přednáška podává stručnou charakteristiku onemocnění, informuje o počtech hlášených případů od r. 1979 do r. 2011, o laboratorních metodách, které se používají pro diagnostiku pertuse/parapertuse; podává podrobné informace o odběru a transportu materiálu na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse. 

Streptokoky a enterokoky

Autor: Otakar Nyč

V přednášce prim. MUDr. O. Nyče "Streptokoky a enterokoky" se seznámíme s medicínsky významnými zástupci streptokoků a enterokoků. Dále je tu uvedena laboratorní diagnostika a klinický význam Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus agalactiae a Enterococcus sp. a rezistence k antibiotikům a možnosti antibiotické léčby streptokokových infekcí.

Herpesviry a neurotropní infekce

Autor: Petr Hubáček

Přednáška se věnuje výskytu a etiopatogenezi, výskytu a klinickým příznakům herpesvirových onemocnění s kazuistikami dokumentujícími problémy spojené s virovými onemocněními. Upozorňuje na nutnost přítomnosti lymfocytů v organismu hostitele nutnému pro kontrolu virové infekce, zároveň poukazuje na rozšiřující se možnosti cíleného terapeutického přístupu. V závěrečné části se pak věnuje diagnostickému postupu u virových infekcí CNS.

Stafylokoky

Autor: Petr Petráš

Zástupci rodu Staphylococcus, především druh Staphylococcus aureus, patří k nejúspěšnějším lidským patogenům. Vyvolávají obrovské spektrum onemocnění, od drobných kožních zánětů, přes závažné infekce vnitřních orgánů až po sepse. Jsou i příčinou nejtypičtější alimentární intoxikace, stafylokokové enterotoxikózy. Je to dáno řadou faktorů virulence, jako jsou toxiny a enzymy. V NRL pro stafylokoky SZÚ-CEM se zabýváme laboratorní diagnostikou těchto onemocnění.