Ústav lékařské mikrobiologie, UK 2. lékařská fakulta, http://www.lf2.cuni.cz/info2lf/ustavy/ulm/chara.htm

Mikrobiologické metody v diagnostice a epidemiologii invazivních meningokokových onemocnění

Autor: Pavla Křížová

Přednáška dr. Pavly Křížové, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ a Národní referenční laboratoře pro meningokoky, shrnuje současné poznatky o meningokokových invazivních infekcích. Vysvětluje systém označování meningokoků na základě jejich antigenních struktur a využití molekulárních metod v bližší charakterizaci patogena. Předkládá vývoj epidemiologické situace v ČR i její aktuální stav.

Vyšetřovací metody ve virologii

Autor: Eva Žampachová

 V přednášce jsou shrnuty a zhodnoceny vyšetřovací metody ve virologii (v některých aspektech mají přesah i do bakteriologie nebo parazitologie). Je rozebrán přínos jednotlivých metod, možnost případně vhodnost použití, jejich citlivost a specificita. Je vysvětlen rozdíl mezi průkazy agens jako je mikroskopie, kultivace, přímý průkaz antigenu, průkaz nukleové kyseliny metodami typu PCR a mezi průkazem protilátek, který neprokazuje přímo agens, ale reakci imunitního systému na infekci. Je vysvětlen význam interpretace výsledků, základy volby vyšetření ze strany klinika a význam spolupráce mezi klinickým lékařem a laboratoří. Jsou zmíněny i zásady správného odběru, uchovávání a transportu vzorku vzzhledem k jednotlivým metodám.

Biologický význam bakteriálních struktur

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled  a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klinická mikrobiologie - běžná flóra, infekce krevního řečiště

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Interakce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Klinická mikrobiologie - biofilm

Autor: Pavel Čermák

Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).

Bakteriální genetika

Autor: Pavel Dřevínek

Úvod do bakteriální genetiky předkládá a vysvětluje základní pojmy, seznamuje se strukturou bakteriálního genomu a s jeho evolucí. Bakteriální genom je významně ovlivňován aktivitou mobilních genetických elementů. Z pohledu lékařské mikrobiologie je významná možnost horizontálního přenosu genů kódujících faktory virulence a rezistenci k antibiotikům.

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel

Autor: Jana Zavadilová

Přednáška podává stručnou charakteristiku onemocnění, informuje o počtech hlášených případů od r. 1979 do r. 2011, o laboratorních metodách, které se používají pro diagnostiku pertuse/parapertuse; podává podrobné informace o odběru a transportu materiálu na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse. 

Streptokoky a enterokoky

Autor: Otakar Nyč

V přednášce prim. MUDr. O. Nyče "Streptokoky a enterokoky" se seznámíme s medicínsky významnými zástupci streptokoků a enterokoků. Dále je tu uvedena laboratorní diagnostika a klinický význam Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus agalactiae a Enterococcus sp. a rezistence k antibiotikům a možnosti antibiotické léčby streptokokových infekcí.

Herpesviry a neurotropní infekce

Autor: Petr Hubáček

Přednáška se věnuje výskytu a etiopatogenezi, výskytu a klinickým příznakům herpesvirových onemocnění s kazuistikami dokumentujícími problémy spojené s virovými onemocněními. Upozorňuje na nutnost přítomnosti lymfocytů v organismu hostitele nutnému pro kontrolu virové infekce, zároveň poukazuje na rozšiřující se možnosti cíleného terapeutického přístupu. V závěrečné části se pak věnuje diagnostickému postupu u virových infekcí CNS.

Stafylokoky

Autor: Petr Petráš

Zástupci rodu Staphylococcus, především druh Staphylococcus aureus, patří k nejúspěšnějším lidským patogenům. Vyvolávají obrovské spektrum onemocnění, od drobných kožních zánětů, přes závažné infekce vnitřních orgánů až po sepse. Jsou i příčinou nejtypičtější alimentární intoxikace, stafylokokové enterotoxikózy. Je to dáno řadou faktorů virulence, jako jsou toxiny a enzymy. V NRL pro stafylokoky SZÚ-CEM se zabýváme laboratorní diagnostikou těchto onemocnění.