Mikrobiologické metody v diagnostice a epidemiologii invazivních meningokokových onemocnění
Přednáška dr. Pavly Křížové, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ a Národní referenční laboratoře pro meningokoky, shrnuje současné poznatky o meningokokových invazivních infekcích. Vysvětluje systém označování meningokoků na základě jejich antigenních struktur a využití molekulárních metod v bližší charakterizaci patogena. Předkládá vývoj epidemiologické situace v ČR i její aktuální stav.
Vyšetřovací metody ve virologii
V přednášce jsou shrnuty a zhodnoceny vyšetřovací metody ve virologii (v některých aspektech mají přesah i do bakteriologie nebo parazitologie). Je rozebrán přínos jednotlivých metod, možnost případně vhodnost použití, jejich citlivost a specificita. Je vysvětlen rozdíl mezi průkazy agens jako je mikroskopie, kultivace, přímý průkaz antigenu, průkaz nukleové kyseliny metodami typu PCR a mezi průkazem protilátek, který neprokazuje přímo agens, ale reakci imunitního systému na infekci. Je vysvětlen význam interpretace výsledků, základy volby vyšetření ze strany klinika a význam spolupráce mezi klinickým lékařem a laboratoří. Jsou zmíněny i zásady správného odběru, uchovávání a transportu vzorku vzzhledem k jednotlivým metodám.
Biologický význam bakteriálních struktur
Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).
Klinická mikrobiologie - běžná flóra, infekce krevního řečiště
Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Interakce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).
Klinická mikrobiologie - biofilm
Přednáška se zabývá interakcí bakterie s jejím prostředím a vztahem k makroorganismu - synergismus až antagonismus. Biofilm umožňuje přežívání a interakci bakterií. Přehled a dělení bakteriálních toxinů, endotoxin a rozvoj septického šoku. Infekce krevního řečiště. Reakce imunitního systému (imunita specifická x nespecifická).
Pěstounská péče
Zákon o sociálně-právní ochraně dítěte, pěstounská péče na přechodnou dobu, osoba v evidenci, osoba pečující, poručník, předpěstounská péče, nezaopatřené dítě, příspěvek při pčevzetí dítěte, příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při ukončení pěstounské péče, odměna pěstouna, příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla
Sociální pojištění
Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, nemocenské pojištění, důchodové pojištění, orgány sociálního zabezpečení, výše pojistného, pojištěnci, vyměřovací základ, zaměstnanci, zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, rozdělení samostatné výdělečné činnosti,
Onemocnění slinných žláz
Podklady pro výuku Stomatologie - Onemocnění slinných žláz
Magisterský studijní program všeobecné lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze
4. ročník
KLINICKÉ VYŠETŘENÍ PLICNÍCH FUNKCÍ
Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2.LF UK
V Úvalu 84, Praha 5
Výukový materiál: pro studenty k předmětu Rehabilitace
Téma:Klinické vyšetření plicních funkcí
Autor: MUDr. Lucie Pešicová
Funkční vyšetření plic slouží k odhalení, případně hodnocení
míry, poruchy funkce respiračního systému.
Pertuse, černý kašel, dávivý kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel
Přednáška podává stručnou charakteristiku onemocnění, informuje o počtech hlášených případů od r. 1979 do r. 2011, o laboratorních metodách, které se používají pro diagnostiku pertuse/parapertuse; podává podrobné informace o odběru a transportu materiálu na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse.