EMBRYOLOGIE

Přednáška pro 1.NMgr

Fylogeneze
•Fylogeneze nebo také fylogenetický vývoj je vývoj druhů organismů v historickém sledu ve smyslu evoluční teorie.
•Podle toho, jak se ubírala fylogeneze, se dnes tvoří stromy příbuznosti druhů.
•Věda zkoumající fylogenezi se nazývá fylogenetika.
•Grafickým znázorněním vzájemných vztahů mezi skupinami organismů jsou fylogenetické stromy.

Ontogeneze
•Vývoj jedince
•(též ontogeneze - řec. ον, on = jedinec a γέννηση, jénnissi = původ anebo morfogeneze - řec. μορφογενετική = původ tvaru)
•popisuje původ a vývoj jedince (organizmu) od oplodnění vajíčka po jeho dospělou formu.
•Ontogeneze spolu s fylogenezí náleží do evoluční biologie.

•Teorie, že ontogeneze rekapituluje fylogenezi, to znamená, že vývoj jedince přesně zrcadlí vývoj druhu, je dnes již překonaná.
•Faktem však stále zůstává, že mezi ontogenezí a fylogenezí existují vzájemné vztahy, které vysvětluje evoluční teorie.
•Ontogeneze je proces, kterým prochází jedinec od splynutí pohlavních buněk až po dospělost. U jednotlivých druhů živých organizmů je tento proces velmi rozdílný.

pdf EMBRYOLOGIE Stáhnout - EMBRYOLOGIEOtevřít v novém okně - EMBRYOLOGIE 13.11.2012 1.96 MB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: embryologie, fylogeneze

autor: Marcela Šafářová | pracoviště: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství | publikováno: 13.11.2012 | poslední úpravy: 13.11.2012
citace: Šafářová Marcela: EMBRYOLOGIE. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 13.11.2012, poslední aktualizace 13.11.2012 [cit. 2017-11-25] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=1979>.