Posuzování validity výzkumu

Cílem tohoto materiálu je posadit problematiku kritického posuzování validity epidemiologického výzkumu a velikosti pozorovaného účinku do širšího kontextu odhalování kauzálních vztahů. Těžištěm je rozbor přednášky A.B. Hilla z r. 1965, který zformuloval základní problémy, které je třeba zvažovat především v observačním výzkumu při úvahách nad možností, že v epidemiologické studii pozorované vztahy jsou skutečně příčinné. Blíže se rozebírá problematika síly asociace, konzistence, specificity, časového sledu (temporality), biologického gradientu, biologické věrohodnosti (přijatelnosti), koherence, experimentálního důkazu a analogie.

ppt Posuzování validity výzkumu Stáhnout - Posuzování validity výzkumuOtevřít v novém okně - Posuzování validity výzkumu 31.10.2013 412 KB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: validita výzkumu

autor: Zdeněk Šmerhovský | pracoviště: Ústav epidemiologie | publikováno: 31.10.2013 | poslední úpravy: 31.10.2013
citace: Šmerhovský Zdeněk: Posuzování validity výzkumu. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 31.10.2013, poslední aktualizace 31.10.2013 [cit. 2019-06-18] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=2027>.