Confounding

Podklad k výuce se noří hlouběji do problematiky validity epidemiologického výzkumu a detailně rozebírá fenomén „confounding“ jakožto specifické, relativně dobře kontrolovatelné, formy systematické chyby, typické pro observační komparativní studie. Definuje podstatu „confounding“ a metody, jakým způsobem je možné tento fenomén kontrolovat pomocí randomizace, restrikce, párování, stratifikované analýzy a matematickým modelováním. Zavádí pojem modifikující účinek/interakce jako samostatný fenomén, týkající se mechanizmu účinku studovaných agens a způsoby jeho detekce.

ppt confounding Stáhnout - confoundingOtevřít v novém okně - confounding 31.10.2013 1.82 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: Confounding, validita epidemiologického výzkumu

autor: Zdeněk Šmerhovský | pracoviště: Ústav epidemiologie | publikováno: 31.10.2013 | poslední úpravy: 31.10.2013
citace: Šmerhovský Zdeněk: Confounding. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 31.10.2013, poslední aktualizace 31.10.2013 [cit. 2019-06-18] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=2026>.