Funkce horních dýchacích cest

Obsáhlá prezentace obsahující informace o anatomii, fyziologii i funkci nosu. Zdůrazňuje zajímavé a důležité anatomické souvislosti, vlastní kostní struktury i nervově cévní zásobení. Větší důraz je kladen na laterální stěnu nosní, jednotlivé nosní průchody a vyústění vedlejších nosních dutin. Poté  je zmíněna rozdílnost cévního zásobení z povodí arteria carotis externa i interna. Důležitá anatomická žilní souvislost a možnost šíření zánětu intrakraniálně spojkou vena angularis, s čím souvisí vznik trombosy sinus cavernosus. Další část je věnována epistaxi, provedení přední i zadní tamponády. Obrázková dokumentace přehledně demonstruje techniku provedení. Jako bonus jsou uvedeny svaly hrtanu a jejich nervové zásobení.

ppt Funkce horních dýchacích cest Stáhnout - Funkce horních dýchacích cestOtevřít v novém okně - Funkce horních dýchacích cest 1.3.2012 3.83 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: Anatomie, fyziologie nosu, nervově cévní zásobení nosu, čich, epistaxe, hrtan, hrtanové svaly, Anatomie, fyziologie nosu, nervově cévní zásobení nosu, čich, epistaxe, hrtan, hrtanové svaly

autor: Rami Katra | pracoviště: Klinika ušní, nosní a krční | publikováno: 1.3.2012 | poslední úpravy: 1.3.2012
citace: Katra Rami: Funkce horních dýchacích cest. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 1.3.2012, poslední aktualizace 1.3.2012 [cit. 2017-09-23] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=1901>.