Histiocytózy

Speciální onkologie - výukový materiál, 5. ročník

Histiocytóza z Langerhansových buněk (LCH), histiocytóza X Etiologie, patogeneze, diagnóza

granulomy z Langerhansových buněk, makrofágů, lymfocytů, eosinofilů
LC a lymfocyty produkují cytokiny (IL-1, IL-2, IL-3, IL-4, IL-6, IFNγ, TNFα), vyvolávající horečku, resorbci kosti atd.
Langerhansova buňka – APC dendritická buňka kůže, u LCH aktivovaná
CD1a antigen, cytoplasmatický S100 protein, Birbeckova granula
Reaktivní (spuštění proliferace LC zevním podnětem) nebo nádorové onemocnění (autonomní proliferace LC)?, kombinace obou?
Klonální proliferativní nádorové onemocnění s variabilní klinickou manifestací

pdf Histiocytózy Stáhnout - HistiocytózyOtevřít v novém okně - Histiocytózy 10.9.2013 868.46 KB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: Histiocytózy, patogeneza, diagnóza

autor: Jan Starý | pracoviště: Klinika dětské hematologie a onkologie | publikováno: 16.6.2010 | poslední úpravy: 10.9.2013
citace: Starý Jan: Histiocytózy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 2. Lékařské fakulty [online] 16.6.2010, poslední aktualizace 10.9.2013 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://mefanet-motol.cuni.cz/clanky.php?aid=1132>.